Co warto wiedzieć o tkaninach?

Ten cykl postów powstaje po to, byście po jednym rzucie oka na wszywkę wiedziały, jak trzymana w rękach odzież mniej więcej zachowa się podczas użytkowania.
Mająca kilka centymetrów kwadratowych, niepozorna wszyweczka jest kopalnią wiedzy o produkcie i naprawdę warto na nią spojrzeć.

W potocznym języku słowo "metka" i "wszywka" stosowane są zamiennie, jednak to nie jest to samo.

To jest metka:



A to wszywka:


Wszywka i metka są trwale przymocowane do ubrania, zaś kartonik połączony za pomocą sznureczka, tasiemki, etc., który odrywamy po zakupie, to etykietka :)

Kopalnią wiedzy w naszym przypadku jest wszywka. Jako producent odzieży mam obowiązek podać skład surowcowy i przepis prania, dlatego wszywka musi być. Jeśli wszywki Cię denerwują i pierwsze, co robisz po zakupie, to ich wycięcie, to polecam schować je w specjalnym pudełku albo zrobić im zdjęcie przed wyrzuceniem. Koniecznie sprawdź, czy producent nie przyczepił do niej zapasowego guzika - może Ci się przydać :)

No dobrze, a co wywnioskujesz po składzie surowcowym? O tym właśnie będzie ten cykl :) Każdemu z surowców poświęcę jeden post, a opierać się będę głównie na dwóch źródłach: literaturze fachowej oraz własnym doświadczeniu. Informacje przeczytane w internecie zawsze sprawdzam na swoim przykładzie.

Pisząc ten tekst celowo unikam słów "materiał" i "tkanina".
W języku potocznym funkcjonuje wyrażenie "zrobione z materiału" dla rzeczy wykonanej z tekstyliów. Skutecznie oduczyłam się go używać na pierwszym roku studiów w pracowni projektowania wstępnego (studiowałam architekturę wnętrz). Pan profesor pytał "Z czego zrobisz tę makietę/ten element?", a gdy usłyszał "Z materiału", drążył dalej: "Z jakiego materiału? Z drewna, z metalu? To też są materiały. A może z cegły? To też materiał, może nie makieciarski, ale budowlany".
Pod wpływem profesora zaczęłam mówić "z tkaniny", choć to też nie było do końca poprawne; nie nie odróżniałam ich od dzianin (o tkaninach i dzianinach napiszę w następnym odcinku). Pan profesor mnie nie poprawiał, pewnie dlatego, że nigdy żadnej dzianiny nie przyniosłam :)

Teraz przejdę do konkretów.

PODZIAŁ

Wyroby włókiennicze można podzielić według różnych kryteriów:

1. Ze względu na sposób produkcji
- tkanina
- dzianina

2. Ze względu na użyty surowiec (podaję tylko najpopularniejsze):
a) naturalne:
- bawełna
- len
- wełna
- skóra

b) syntetyczne:
- poliester
- poliamid
- elastan
- lycra

c) wiskoza, w tym lyocell, bambus, etc.

3. Ze względu na typ tkaniny (także podaję najpopularniejsze):
- batyst
- kreton
- popelina
- mikrofibra
- tafta
- satyna
- flanela
- perkal
- płótno
- dżins
- gabardyna
- tweed
- żakard
- sztruks
- szyfon
- żorżeta
- krepa
- dżersej
- trykot
- polar
- aksamit
- organza

Określenia z punktu 3 dają informację o tym, jaki tkanina ma splot, jak się układa, jaka jest gruba, etc.
Każde z tych pojęć niekoniecznie związane jest z surowcem, np. batyst najczęściej produkowany jest z bawełny, ale można go też spotkać w odmianie lnianej lub jedwabnej. W sprzedaży są także batysty z mieszanek poliestrowo - bawełnianych lub poliestrowo - lnianych.
Kolejny przykład - dżins. Każdy wie, jak dżins wygląda :) Ma charakterystyczny splot, jest raczej gruby, w składzie przeważa bawełna. Dżins z czystej bawełny jest sztywny, dodatek elastanu zmiękcza go i sprawia, że staje się bardziej ciągliwy, zaś popularna ostatnio domieszka wiskozy bambusowej sprawia, że jest gładszy w dotyku.

INNOWACJE

Na rynku wciąż pojawiają się coraz to nowe kombinacje - tkaniny robi się z plastikowych butelek, z kokosa, kukurydzy, protein sojowych. Czytałam artykuł też o tkaninach z glonów, których się nie tka, ale hoduje :) Wynika to z troski o środowisko naturalne (albo z troski o jak najlepsze wykorzystanie mody na eko).
Tymi ciekawostkami na razie nie będę Wam zawracać głowy, ponieważ celem mojego cyklu jest stworzenie poradnika dla osoby stojącej przed sklepową półką i chcącej wybrać coś dla siebie. Zatem póki innowacje nie wejdą na szerszy rynek, nie będę się nimi zajmować.



W następnym odcinku planuję napisać o tkaninach i dzianinach. Będzie na pewno odcinek o bawełnie, o ekologii oraz "skąd się wziął poliester?" Jeśli są jakieś tematy, które Was nurtują, nie wahajcie się zapytać. Podzielę się swoimi doświadczeniami, jeśli będę je miała. Odmówię odpowiedzi, jeśli nie będę miała żadnych danych :)

Pozdrawiam :)

Komentarze